You are here: Home > Blachy > Najlepsze metody Cięcia blachy

Najlepsze metody Cięcia blachy

Jedną z najpopularniejszych i stosowaną do dzisiaj metod bięcia blachy jest metoda termiczna. Metoda ta była stosowana już ponad 100 lat temu. Urządzenia służące do ciecia termicznego elementów metalowych cieszą się ogromnym powodzeniem. Metoda ta polega na wykorzystaniu zjawiska utlenienia metalu i wydmuchaniu tlenu. Najczęściej metodę tą stosuje się do ciecia elementów stalowych takich jak wspomniana blacha. Termiczne ciecie jest wręcz jedynym wyjściem do rozdzielnia zwłaszcza grubych blach. Istnieje również sposób rozdzielania metali przy pomocy strumienia wody. W ten sposób można rozdzielić stal, aluminium, mosiądz czy tytan. Istnieje również cięcie blach laserowe i plazmowe. Ciecie wodą pozwala uzyskać bardzo precyzyjne kształty. Można je również zastosować przy materiałach o naprawdę sporej grubości. Na szeroką skalę ciecie blachy wodą stosowane jest w przemyśle motoryzacyjnym, lotnictwie a nawet w wyrobie produktów medycznych. Cięcie wodą odbywa się na zimno.

Cięcia blachy za pomocą narzędzi do indywiudalnego użytku

Cięcie blachy na zimno sprawia, że materiał się nie odkształca. Dzieje się to zwykle wtedy gdy materiał jest poddawany obróbce cieplnej. Nie zmieniają się również właściwości materiału. Blacha się nie nagrzewa dzięki czemu nie powstają na niej brzydkie stopy. Coraz więcej przedsiębiorstw oferuje jednak bięcia blachy przy pomocy palników ręcznych przy zastosowaniu maszyny sterowanej numerycznie. Tak jak przy cieciu wodą, również można uzyskać wysokie parametry precyzyjności. Wszystkie dane wprowadza się do specjalnej maszyny z duża dokładnością jeśli chodzi o wymiary. W ten sposób można wykonywać nacięcia materiałów do grubości nawet 20 mm. Bardzo popularną metodą ciecia metali jest również zastosowanie palnika gazowego. Tutaj dane również wprowadza się ręcznie. Komputer wykonuje z kolei pomiary dzięki, którym możliwe jest wykonanie bardzo precyzyjnych wycinek. Wykorzystuje się jednak zjawisko termiczne. Nie zawsze więc ciecia te są tak precyzyjne jakbyśmy tego chcieli. Z całą jednak pewnością nadaje się to do cięcia metali o grubości do 300 mm.

Cięcia blachy

Możliwe jest również rozdzielanie blach przy pomocy urządzenia zwanego złowieszczo gilotyną. W ten sposób można jednak ciąć blachę jedynie w proste, nieskomplikowane kształty. Istnieje też możliwość wykonania cięć tylko materiałów określonej grubości do 15 mm. Jest to metoda bardzo popularna ze względu na dość niską cenę. Na rynku znajdziemy cały szereg firm specjalizujących się w cięciu blach. Powinny one doradzić taką metodą, która okaże się najskuteczniejsza i najlepsza pod względem ekonomicznym. Cięcia blachy to nie jest łatwe zadanie. Gdy wymagana jest precyzja lepiej zdać się na usługi profesjonalistów. W wielu przypadkach materiał można rozdzielić przy zastosowaniu domowych narzędzi takich jak na przykład szlifierka kątowa czy piła tarczowa. W wielu przypadkach to nie jest jednak dobre rozwiązanie. Zwłaszcza gdy potrzebny jest nam materiał precyzyjnie wykonany. Konkurencja w dziedzinie ciecia blach jest całkiem spora więc z łatwością znajdziemy usługi oferowane na przyzwoitym poziomie.

Tags: ,

Leave a Reply