You are here: Home > Blachy > Blachy zimnowalcowane zgodne z europejskimi normami

Blachy zimnowalcowane zgodne z europejskimi normami

Stal ma szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach przemysłu. Sprzedawane są między innymi pod postacią blach. Wyróżnić można chociażby blachy zimnowalcowane. Istnieje również inny sposób produkcji. Mowa o blachach walcowanych na gorąco. W sprzedaży dostępne są blachy walcowane na zimno o grubości od 0,4 mm do 3 mm. Firmy zajmujące się sprzedażą blach zimnowalcowanych oferują możliwość ich cięcia na wymiar. Wiele firm swoją produkcję dostosuje również do wymagań Unii Europejskiej. Pod wieloma względami blachy zimnowalcowane są zdecydowanie lepszym wyborem niż blachy walcowane na gorąco. Przede wszystkim są zdecydowanie bardziej wytrzymałe. Niestety pod względem ceny nie stanowią już tak dobre alternatywy dla blach walcowanych na gorąco. W obrębie blach zimnowalcowanych można wyróżnić co najmniej kilka odmiennych gatunków. Najczęściej ich rodzaj określa się tymi znacznikami : DC01, DC03, DC04 itp. DC01.

Blachy zimnowalcowane

W sprzedaży blachy zimnowalcowane dostępne są zazwyczaj pod postacią arkuszy oraz kręgów. Zarówno te walcowane na zimno jak i na gorąco zazwyczaj poddawane są dalszej obróbce plastycznej. Pozwala to klientom uzyskać taki format i kształt blach, który jest przez nich pożądany. Najlepiej na rynku poszukiwać wyrobów zgodnych z normą europejską EN 101 30:2006. Z reguły w sprzedaży dostępne są blachy powleczone specjalną warstwą antykorozyjną. Wiele firm wychodzi na przeciw potrzebom swoich Klientów oferując możliwość zabezpieczenia blach warstwą środka antykorozyjnego o właściwościach smarnych lub olejowania. Blachy zimnowalcowane można z reguły poddawać dalszej obróbce jak przycinaniu, gięciu, rolowaniu a nawet rozciąganiu. To jednak jak bardzo dany materiał jest plastyczny uzależnione jest od gatunki stali zastosowanej do produkcji danej blachy. Co trzeba jednak przyznać im starsza jest stal tym wyraźniejsza granica plastyczności. Blachy walcowane na zimno najlepiej kupować u tego dostawcy, który gwarantuje gwarancję.

Blachy zimnowalcowane

Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki nic dziwnego, że blachy walcowane na zimno mają tak szerokie zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym, elektronicznym czy inżynierii mechanicznej. Niebywała plastyczność tego materiału pozwala nadać mu praktycznie każdy pożądany kształt. Wyróżnia go również wysoka wytrzymałość, gwarantująca długi okres użytkowania materiału. Ich poziom plastyczności zależy jednak od rodzaju. Blachy zimnowalcowane można obciągać w sposób podłużny, bez problemu można ją zginać czy profilować rolkowo. Przy wyższych wymaganiach jeśli chodzi o obciąganie podłużne lepiej sprawdza się gatunek DC03. Przy wysoce wymagających procesach obróbki plastycznej najlepiej sięgnąć po blachy zimnowalcowane oznakowane DC06. Blachy walcowane na zimno charakteryzują się ponadto stosunkowo niską zawartością węgla. Obróbka próżniowa pozwala też zachować jak najwyższy poziom azotu. Dobrze też szukać tego typu produktów u sprawdzonych dostawców, którzy są w stanie wystawić certyfikat jakości EN 10204.

Tags: ,

Leave a Reply