You are here: Home > Blachy > Blachy ocynkowane w nowoczesnym budownictwie jednorodzinnym

Blachy ocynkowane w nowoczesnym budownictwie jednorodzinnym

Budowa dachu to z reguły ostatnia część budowy domu do stanu surowego zamkniętego. Na komfort użytkowania domostwa ogromny wpływ ma wybór pokrycia dachowego. Ze względu na cenę częstym wyborem są blachy ocynkowane. Ich zaletą jest jednak nie tylko niska cena. Blachy ocynkowane świetnie sobie radzą z trudnymi warunkami atmosferycznymi, są odporne na czynniki atmosferyczne, na rdzę, na nadmierne promieniowanie. Układanie dachu za pomocą blachy ocynkowanej nie jest trudne. Najważniejsze jest podłoże. Blachę układa się zwykle na 2,5 cm deskach rozstawionych od 5 do 15 cm. Jeśli blacha układana jest na poddaszu inwestor powinien zadbać o odpowiednią wentylację. Gdy blacha układana jest bezpośrednio na strychu o wentylację nie musi się martwić. Sama przestrzeń na strychu pełni rolę wentylacji. Miedzy blachą dachową a wełną mineralną powinna zostać zachowana przestrzeń wentylacyjna umożliwiającą odparowanie wilgoci.

Blachy ocynkowane najpopularniejszym materiałem na dach w Polsce

Kilkadziesiąt lat temu blachy ocynkowane stanowiły najpopularniejszy materiał na polski dach. Później zapanowała ogromna moda na blacho dachówkę. Obecnie blacha ocynkowana znów wraca do łask w nowoczesnej formie. Jej prosta forma świetnie bowiem koresponduje z nowoczesną architekturą. Co więcej blachę ocynkowaną można stosować nawet do wykończenia zewnątrz domu. Ich zaletą jest nie tylko ponadczasowy wygląd ale również trwałość. Obecnie wykonuje się blachy ocynkowane o grubości od 0,6 do 0,7 mm. Niegdyś wybór był również bardzo ograniczony. Dostępne były blachy tylko w stalowej barwie. W chwili obecnej do wyboru mamy blachy o różnym kolorze oraz kształcie. Blacha odporna jest również na uszkodzenia mechaniczne. Coraz częściej poza ocynkowaniem blachy zabezpiecza się również alucynkiem. Producenci coraz częściej zabezpieczają też blachę przed uszkodzeniami w transporcie za pomocą specjalnej folii. Zrywa się ją dopiero po dostarczeniu na miejsce budowy.

Blachy ocynkowane

Nowoczesne blachy są niezwykle łatwe do obróbki. Można je łatwo ciąć nadając im zupełnie dowolny kształt idealnie dopasowujący się do kształtu dachu. Można je spokojnie ze sobą łączyć bez obawy o powstanie szczeliny. Można spokojnie za ich sprawą pokrywać nawet najbardziej skomplikowane bryły dachowe. Nowoczesna technologia produkcji pozwala na zakup blach ocynkowanych o różnorodnej barwie. Mają również nowoczesną formę, świetnie sprawdzającą się w domach o modernistycznym wyglądzie. Producent powinien jednak zadbać o to by blacha ocynkowana na czas transportu była odpowiednio zabezpieczona. Wtedy będzie wolna od wszelkich zarysowań i uszkodzeń. Blachy ocynkowane w sprzedaży zwykle dostępne są pod postacią arkuszy bądź wycinane są na wymiar. Mogą być również sprzedawane pod postacią zwojów. Najlepiej pokrycie dachowe z blachy zabezpieczonej cynkiem układać na odpowiednio przygotowanym podłożu- na deskowaniu. Blacha ocynkowana może służyć wiele długich lat bez utraty swoich właściwości.

Leave a Reply