You are here: Home > Blachy > Jak produkuje się blachy gorącowalcowane

Jak produkuje się blachy gorącowalcowane

W chwili obecnej blachy gorącowalcowane można wykonywać do 250 mm grubości. Produkcja tego typu blach jest tańsza ze względu na niższe opory odkształcenia. W rezultacie potrzeba mniej energii do utworzenia stopu tworzące blachę gorącowalcowaną. Często jednak na skutek produkcji blachy walcowanej na gorąco powstają tak zwane zgorzeliny. Wymagają one zastosowania specjalnej technologii do ich usunięcia. Najczęściej dokonuje się tego za pomocą wytrawiania. Blacha walcowana na gorąco powinna zachowywać odpowiednią grubość, szerokość oraz powinna być odpowiedniej jakości. Na skutek tej technologii stal nie zmienia swoich właściwości mechanicznych ani fizycznych. Do produkcji blach o mniejszej grubości wykorzystuje się technologię walcowania na zimno. Ponadto technologia ta nieco zmienia właściwości materiału. Dzięki niej staje się on zdecydowanie trwalszy i zwiększa się jego granica plastyczności.

Blachy gorącowalcowane w budownictwie i przemyśle

Największa różnica pomiędzy blachami walcowanymi na gorąco i na zimno tkwi w strukturze ich powierzchni. Blachy gorącowalcowane posiadają matowa, niekiedy nawet nieco chropowatą powierzchnię. Najczęściej po blachy gorącowalcowane sięgają Ci, którzy będą poddawać ten materiał dalszej obróbce. Często też stosują ją Ci dla, których jakość materiału ma drugorzędne znaczenie. W sprzedaży dostępne są blachy gorącowalcowane o bardzo zróżnicowanych formatach. Dla przykładu może to być blacha o wymiarze najmniejszym 1000 mm x 2000 mm bądź 2500 mm x 12000 mm. W hutach jak również u pośredników zajmujących się sprzedażą blach walcowanych znajdziemy produkty o przeznaczeniu dla konkretnej gałęzi przemysłowej. Można nabyć blachy dedykowane na przykład do okrętów czy lotnictwa. Istnieją też blachy konstrukcyjne stosowana najczęściej w budownictwie. Większość producentów na swoich stronach internetowych podaje dokładne parametry dotyczące blach walcowanych na gorąco.

Blachy gorącowalcowane

W chwili obecnej konkurencja na rynku hutniczym jest przeogromna. O blachy gorącowalcowane można się starać miedzy innymi od chińskich importerów. Kraj ten może się pochwalić ogromnymi nadwyżkami blachy gorącowalcowanej. Powoduje to zgrzytanie u polskich producentów. Unia Europejska duży nacisk kładzie bowiem na ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Przy produkcji blach gorącowalcowanych potrzebna jest z kolei energia czerpana ze spalania węgla kamiennego. Jeśli więc biorąc pod uwagę opłaty jakie polskie huty muszą zapłacić UE od emisji CO2 niezwykle trudno jest konkurować z importerami stali z Chin. Na wniosek Europejskiego Stowarzyszenia Producentów stali Unia Europejska wprowadziła jednak wysokie cła antydumpingowe na produkty spoza Unii. W rezultacie blachy gorącowalcowane nadal będą opłacały się w produkcji dla polskich jak również europejskich hut. Na takie postępowanie mogą jednak narzekać Klienci, którzy liczyli na niższe ceny stali dzięki nadprodukcji chińskiej. Nowe regulacje zmieniają jednak oblicze wolnego rynku.

Tags: ,

Leave a Reply